Części do samochodów ciężarowych, przyczep i autobusów

Best Managed CompaniesTUVUETemotSdcm
10 kwiecień 2020

UTRZYMANIE FIRMOWEJ FLOTY SAMOCHODÓW DOSTAWCZYCH - ZADANIA I WYZWANIA

/home/klient.dhosting.pl/dzialit/.tmp/phpOhMAZ5
ZWIĘKSZAJĄCE SIĘ ZAPOTRZEBOWANIE NA PRZEWOZY MNIEJSZYCH TOWARÓW ORAZ OGRANICZENIA PORUSZANIA SIĘ DUŻYCH SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH W DUŻYCH AGLOMERACJACH MIEJSKICH SPOWODOWAŁO, ŻE W PRZEDSIĘBIORSTWACH FUNKCJONUJĄCYCH W TRANSPORCIE CORAZ CZĘŚCIEJ EKSPLOATOWANE SĄ SAMOCHODY DOSTAWCZE.

Najważniejsze zasady korzystania z pojazdów

Zarządzając flotą samochodów dostawczych należy przede wszystkim określić zasady ich użytkowania. Powinny być opracowane z uwzględnieniem przepisów kodeksu drogowego, kodeksu pracy, a także przepisów karno-skarbowych. Naturalną koleją rzeczy jest zapoznania się i przestrzegania wyznaczonych reguł przez kierowców. Następnie każy kierowca zobligowany jest do zapoznania się z nimi i przestrzegania wyznaczonych reguł.

Dodatkowo kierowcy (szczególnie rozpoczynający swoją pracę w zawodzie) muszą być odpowiednio przeszkoleni z bezpiecznej jazdy samochodami dostawczymi. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby w codziennej eksploatacji zwracali oni uwagę na takie kwestie takie jak m.in: rozważna i bezpieczna jazda na drodze, która minimalizuje ryzyko spowodowania wypadków, a także ekonomiczna jazda mająca na celu osiąganie niskich wartości zużycia paliwa. Przeszkolenie kierowców z zakresu bezpiecznej i ekonomicznej jazdy może wpłynąć korzystnie na ogólne koszty eksploatacyjne poprzez, np: rzadsze zmiany ogumienia, klocków i tarcz hamulcowych, elementów zawieszenia i innych części do samochodów dostawczych.

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się też na wyposażenie samochodów dostawczych w specjalne systemy nadzoru, aby mieć na bieżąco kontrolę nad sposobem użytkowania poszczególnych pojazdów. W ten sposób można m.in. monitorować czas pracy kierowców, sposób ich jazdy, poziom zużycia paliwa itd. Jest to również doskonałe zabezpieczenie na wypadek kradzieży.

Przeglądy, serwisowanie i naprawy

Posiadając flotę samochodów dostawczych koniecznie trzeba przestrzegać zasad z zakresu regularnego dokonywania przeglądów, serwisowania, a także stosownych napraw - gdy zachodzi taka konieczność. Przeglądy to obowiązek, a jednocześnie najlepszy sposób na to, aby przeciwidziałać poważniejszym awariom. Im szybciej wykryte zostaną nawet drobne awarie, tym szybciej będzie można dokonać stosownych napraw, które niejednokrotnie pozwalają uniknąć poważnych i kosztownych uszkodzeń. W zależności od specyfiki eksploatowania samochodów dostawczych częstotliwość wykonywania takich przeglądow zależy od danego okresu (np. co pół roku), chociaż coraz częściej po przejechaniu określonej liczby kilometrów.

Kolejna kwestia to serwisoenie i naprawy. Tego rodzaju prace najlepiej zlecać serwisom, które specjalizują się w obsłudze konkretnych marek samochodów. Dzięki temu będziemy mieć większą pewność w zakresie znajomości słabych stron danego modelu, lepszej i szybszej weryfikacji problemu a tym samym większą pewność co do jakości wykonanych usług.

Części zamienne do samochodów dostawczych

Naprawy wiążą się zwykle z koniecznością zakupu dobrej jakości części do  samochodów dostawczych. W przypadku własnej floty znaczna część środków na utrzymanie pojazdów zapewnie będzie przeznaczona właśnie na niezbędne komponenty. Warto więc dążyć do ograniczenia tych wydatków, przy jednoczesnym zachowaniu standardów jakości. Najlepszym sposobem jest korzystanie z usług sprawdzonego dystrybutora części do samochodów dostawczych MARTEX, która gwarantuje szeroki asortyment w atrakcyjnych cenach. Warto zwrócić uwagę, czy w ofercie takiego sprzedawcy dostępne są części renomowanych producentów, jak szybko realizowane są zamówienia oraz czy można liczyć na fachowe doradztwo w zakresie doboru części.

 

 

czytaj również
24 January 2024

CO TO JEST....HVO?

12 October 2023

W JAKI SPOSÓB SYSTEMY ADAS POPRAWIAJĄ BEZPIECZEŃSTWO POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH?

12 October 2023

EURO NCAP DLA SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH