Części do samochodów ciężarowych, przyczep i autobusów

Best Managed CompaniesTUVUETemotSdcm
05 listopad 2018

OPONY DO SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH

/home/klient.dhosting.pl/dzialit/.tmp/phpZpwqG0
SAMOCHODY CIĘŻAROWE WYRÓŻNIAJĄ SIĘ SWOJĄ SPECYFIKĄ, DLATEGO MUSZĄ POSIADAĆ ODPOWIEDNIE OGUMIENIE

Opony ciężarowe i transport drogowy

Opony ciężarowe i transport drogowy, jako dziedzina gospodarki to bardzo złożone zagadnienie a rozwiązania z nimi związane i stosowane stają się coraz bardziej wyspecjalizowane. Stosowane ogumienie w transporcie zostało podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni po której będą poruszać się pojazdy tj.: autostrady, drogi regionalne i miejskie, place budów. Produkcja opon ciężarowych stale dąży do optymalizacji kosztów eksploatacji i transportu.

Jakie cechy powinny posiadać opony do samochodów ciężarowych ?

Pamiętajmy opony to jedyny element łączący pojazd z nawierzchnią. Odpowiadają za to, jak pojazd trzyma się drogi, jaka będzie droga hamowania, a także za to, czy wyjdziemy obronną ręką podczas manewrów na mokrej lub ośnieżonej jezdni. Muszą też utrzymać cały ciężar pojazdu. Samochody ciężarowe, z uwagi na masę i bieżące użytkowanie wymagają szczególnego ogumienia. Czym się zatem charakteryzują?

Indeksy nośności opon do samochodów ciężarowych

Indeks nośności to liczba wskazująca na to, jakie obciążenie może przyjąć opona bez ryzyka jej uszkodzenia w trasie. Im wyższa liczba, tym więcej „udźwigu”. Wybierając opony do samochodu ciężarowego, warto zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu, ponieważ tam producenci umieszczają informacje o tym, jaki indeks nośności opony jest wskazany. Decyzja powinna być uzależniona także od liczby kół, rodzaju i długości pokonywanych tras oraz maksymalnej całkowitej masy dopuszczalnej pojazdu.

Samochód ciężarowy zatrzymany na poboczu z powodu pękniętej opony jest wciąż zbyt częstym widokiem – mówi specjalista z firmy MARTEX. – Powodem jest często niedostosowanie indeksu nośności do wytycznych producenta i sposobu eksploatacji pojazdu. Niewłaściwie wybrane opony stanowią poważne zagrożenie na drodze i mogą opóźnić transport. Przyczyniają się też do wyższego spalania. W szerszej perspektywie firmy tylko na tym tracą.

Data produkcji opony (numer DOT)

Kolejnym parametrem istotnym przy wyborze opon do samochodów ciężarowych jest data ich produkcji. Czas produkcji określa się co do tygodnia. Jest on podany na brzegu opony w ciągu cyfr numeru seryjnego. Dwie ostatnie wskazują na rok produkcji, a dwie przed nimi oznaczają tydzień. Ciąg np. 0718 oznacza, że opona opuściła fabrykę w siódmym tygodniu 2018 roku. Termin produkcji opony jest bardzo istotny, ponieważ wskazuje na to, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nowym i pełnowartościowym produktem. Opona, która przeleżała dużo czasu w magazynie, traci na jakości, szczególnie przy niewłaściwym magazynowaniu.

Z uwagi na to, że opony w samochodach ciężarowych są obciążone całkowita masą pojazdu i częstą eksploatacją, powinny być wysokiej jakości. Oznacza to m.in. odporność na ścieranie, precyzję wykonania, zastosowanie dobrych materiałów w produkcji, a także poziom przyczepności zapewniający jak największą kontrolę nad pojazdem.

Warto pamiętać, że dobrze dobrane opony do ciężarówek to nie tylko wyższe bezpieczeństwo, ale także niższe koszty paliwa. Są one zależne od oporów toczenia. Prawidłowy dobór ogumienia na pewno okaże się trafioną inwestycją, zarówno dla kierowcy, jak i przedsiębiorcy dla którego stabilność i stałe utrzymanie taboru w eksploatacji jest priorytetem.

W ofercie MARTEX m.in. ogumienie do samochodów ciężarowych, autobusów oraz naczep i przyczep takich marek jak: Barum, Continental, Firenza, Hankook, Otani.

Aby poznać szczegółową ofertę należy odwiedzić oddziały MARTEX lub stronę: www.martextruck.pl

czytaj również
24 January 2024

CO TO JEST....HVO?

12 October 2023

W JAKI SPOSÓB SYSTEMY ADAS POPRAWIAJĄ BEZPIECZEŃSTWO POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH?

12 October 2023

EURO NCAP DLA SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH