Części do samochodów ciężarowych, przyczep i autobusów

Best Managed CompaniesTUVUETemotSdcm
19 styczeń 2023

PRAWIDŁOWY DOBÓR OPON GWARANCJĄ BEZPIECZEŃSTWA I OSZCZĘDNOŚCI

/home/klient.dhosting.pl/dzialit/.tmp/phpeSP1HH
BRANŻA TRANSPORTOWA JEST NIEZWYKLE WAŻNĄ DZIEDZINĄ GOSPODARKI. KAŻDEGO DNIA TRANSPORT PRZEWOZI TOWARY, KTÓRYCH MASA LICZONA JEST W SETKACH TYSIĘCY TON. NA DZIEŃ DZISIEJSZY WYZWANIA STOJĄCE PRZED BRANŻĄ ZWIĄZANE SĄ M.IN. Z ROSNĄCĄ ILOŚCIĄ ŁADUNKÓW, ICH CIĘŻAREM, WZMOŻONYM RUCHEM, ROSNĄCYMI KOSZTAMI TRANSPORTU ORAZ PRZEPISAMI OGRANICZAJĄCYMI SWOBODĘ DZIAŁALNOŚCI TRANSPORTOWEJ NA RYNKU EUROPEJSKIM – SZCZEGÓLNIE TE ZWIĄZANE Z WPŁYWEM TRANSPORTU NA ŚRODOWISKO.

Jednym z istotnych elementów wpływających na koszty prowadzonej działalności, sprawność flot transportowych, jak również dbałość o środowisko naturalne, jest dobór właściwych opon w zależności od rodzaju transportu. Odpowiednie ogumienie to przede wszystkim bezpieczeństwo, a także oszczędności, które pozwolą nam uniknąć wydatków w serwisach i na stacjach paliw. Nowoczesne opony to bardzo zawansowane produkty, które pozwalają na długodystansową eksploatację oraz zgromadzenie znacznych oszczędności związanych ze zużyciem paliwa.

 

Producenci opon prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach, które wpływają przede wszystkim na wydłużenie trwałości ich użytkowania. Nowe kształty bieżników oraz stosowane mieszanki do produkcji opon, pozwalają na lepszy rozkład nacisku na styku opony z nawierzchnią, co pozwala ograniczyć opory toczenia i obniżyć tym samym emisję CO2.

 

Pamiętajmy, że opony to jedyny element łączący pojazd z nawierzchnią – to one odpowiadają za to, w jaki sposób pojazd trzyma się drogi, jaka będzie droga hamowania, a także za to, czy wyjdziemy obronną ręką podczas manewrów wykonywanych na mokrej lub ośnieżonej jezdni. Samochody ciężarowe z uwagi na masę i bieżące użytkowanie wymagają szczególnego ogumienia dostosowanego do rodzaju wykonywanego transportu.Tak jak w przypadku doboru części zamiennych do samochodów ciężarowych, właściwy dobór opon nie jest łatwym zadaniem. Nie tylko rozmiar opony jest parametrem decydującym o prawidłowym zakupie. Właściwy dobór opon musi uwzględniać przede wszystkim wskaźniki nośności, które zostały przykładowo uwzględnione w tabeli obok.

 

W przypadku samochodów ciężarowych istotne jest to, jaki rodzaj transportu wykonuje pojazd, jakie ciężkie ładunki są przewożone, czy też na jakie osi będą montowane opony. Ogumienie ciężarowe montowane na kołach kierowanych muszą się charakteryzować największą kierowalnością, te na kołach napędzanych - mobilnością i trakcją. Są też dostępne opony, które można montować na kołach każdej osi.

 

Ogumienie stosowane w transporcie drogowym zostało podzielone również ze względu na rodzaj nawierzchni, po której będą poruszać się pojazdy tj. autostrady, drogi regionalne i miejskie oraz place budowy. Prawidłowe dobranie opon to opłacalna inwestycja, zarówno ze względu na bezpieczeństwo poruszania się po drogach, jak i wymierne korzyści finansowe. Wartość opon ciężarowych to zaledwie 5-8 proc. kosztów firmy transportowej, ale w długookresowej perspektywie wpływa na 40-45 proc. jej kosztów operacyjnych za sprawą utrzymywania prawidłowego ciśnienia w oponach można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 0,3 l na 100 km.

 

Pamiętać należy, aby eksploatacja opony była prawidłowa, trzeba ich używać zgodnie z zaleceniami producentów. Przede wszystkim warto przed każdym wyruszeniem w trasę sprawdzić prawidłowe ciśnienie w oponach. Jeśli jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, opony ciężarowe nie tylko zużywają się szybciej – ma to wpływ na wyższe spalanie paliwa, właściwości jezdne pojazdu na zakrętach oraz wydłużenie drogi hamowania. Nieprawidłowa eksploatacja może doprowadzić do poważniejszych problemów, np. wystrzału opony podczas jazdy, co jest częstym widokiem na naszych drogach. Jazda na oponach z niewłaściwym ciśnieniem, może też doprowadzić do uszkodzenia elementów układu kierowniczego.

Ogromnie ważne są indeksy nośności i prędkości, ponieważ określają maksymalne obciążenie opony przy najwyższej dopuszczalnej prędkości oraz maksymalną prędkość opony, z jaką może się ona poruszać z danym obciążeniem.

 

Tabela 1. Indeksy Nośności

 

Zapraszamy do zapoznania się z szeroką gamą opon nast. dostawców dostępnych w MARTEX: Barum, Bridgestone, Continental, Dayton, Firestone, Formula, Firenza, Hankook, Michelin, Pirelli. Warto również nadmienić, że nasza firma jest od 2017 roku jedynym dystrybutorem w Polsce opon marki OTANI zdobywając zaufanie i uznanie wśród klientów. Opony OTANI zostały poddane wymagającym testom we wszystkich kategoriach użytkowania - zarówno komercyjnym, jak i przemysłowym, zyskując tym samym uznanie na całym świecie, dzięki solidnemu wykonaniu i jakości.

Zapraszam do kontaktu, sprawdzenia dostępności i cen naszej oferty:

 

Sebastian Tkocz
Doradca Techniczno-Handlowy
tel. + 48 882 430 568
s.tkocz@martextruck.pl

 

czytaj również
24 January 2024

CO TO JEST....HVO?

12 October 2023

W JAKI SPOSÓB SYSTEMY ADAS POPRAWIAJĄ BEZPIECZEŃSTWO POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH?

12 October 2023

EURO NCAP DLA SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH